pátek 27. května 2011

41# Henryk Sienkiewicz: Quo Vadis


Henryk Sienkiewicz: Quo Vadis

Petronius a já," řekl Seneca, "jsme lidé ze dvou proti sobě stojících táborů. Co na něho platí, nevím, vlivu nepodléhá ničímu. Je možné, že přes všechnu svou zkaženost stojí Petronius přece jen za víc než všichni ti lotři, jimiž se dnes Nero obklopuje. Ale dokazovat mu, že se dopustil zlého činu, to by bylo jen mrhání časem. Petronius už dávno ztratil onen smysl, kterým se rozpoznává zlé od dobrého. Ale dokaž mu, že jeho čin není krásný - pak se zastydí.


poslal(a): Tasemnice

pondělí 16. května 2011

40# Jan Amos Komenský: Labyrint světa a Ráj srdce

Dneska jsem si ho vytáhla u maturity, takže si to neodpustím:)

Jan Amos Komenský: Labyrint světa a Ráj srdce

UZDA VŠETEČNOSTI. I pohledím sobě na tu uzdu, a aj, sšitá byla z řemení Všetečnosti, a udidla její byla z železa Urputnosti v předsevzetích, a porozuměl sem, že k prohlédání světa ne jako prvé dobrovolně půjdu, ale těkavostí a neukojitedlností mysli své násilně tažen budu.
BRYLLE MÁMENÍ. Vtom druhý vůdce z druhého boku: „A já tobě tyto oculáry,“ dí, „daruji, skrze něž se na svět dívati budeš.“ I vstrčil mi brylle na nos, skrze něž já hledě, hned všecko před sebou jinak vidím. Měly zajisté tu moc (jakž sem potom mnohokrát zpruboval), že skrze ně hledícímu věc daleká blízká a blízká daleká; malá veliká a veliká malá; mrzutá krásná a krásná mrzutá; černá bílá a bílá černá etc. se zdála. I porozuměl sem, žeť sobě nezle Mámení říkati dá, když takové brylle dělati a lidem vstavovati umí.
- růžové brýle -

SLOŽENÉ Z DOMNĚNÍ A ZVYKU. Byly pak brylle ty, jakž sem potom vyrozuměl, z skla Domnění vykroužleny; a rámcové, v nichž byly ufasované, byli z rohu, jenž Zvyk slove.
Vstrčil mi je pak, na mé štěstí, křivě jaksi: takže mi plně na oči nedoléhaly, a já hlavy přizdvihna a zraku podnesa, čistě přirozeně na věc hleděti sem mohl. Čemuž sem rád byl a sám v sobě myslil: Ač ste mi usta sevřeli a oči zastřeli, věřím však svému Bohu, že mi rozumu a mysli nesvážete. Půjduť a podívám se, co pak ten svět jest, na nějž paní Marnost chce, aby se hledělo, avšak vlastníma očima aby se nehledělo.

přidala: Cabaret Voltaire

čtvrtek 5. května 2011

39# Li Po: Věčná písmena

Li Po: Věčná písmena

V bambusech,
čeřených větrem
před mými okny,
šumí vodopád.
Lupínek květů švestkových
za lupínkem
na sníh -
tak padají má písmena
na papír.
Mandarinek vůně
vyprchá,
jínění v slunci
pohasne -
jen písmena,
jež tady maluji,
jsou věčná.
To vím já:

Li Po

Li Po
(701 – 762)

--
ze sbírky Nové zpěvy staré Číny, přeložil Bohumil Mathesius

středa 27. dubna 2011

#37 Hermann Hesse: Siddhártha

Hermann Hesse: Siddhártha

Slepá láska matky k dítěti, hloupá, slepá pýcha namyšleného otce na jeho synáčka, slepé, bezuzdné dychtění mladé, marnivé ženy po špercích a obdivných pohledech můžů - všechny tyto pudy, všechna tato dětinství, všechny tyto prosté, pošetilé, ale nesmírně silné, životaschopné, silně se prosazující pudy a žádostivosti nebyly pro Siddhárthu teď už dětinstvím, viděl, jak lidé pro ně žijí, jak se kvůli nim nekonečně snaží, podnikají cesty, vedou války, nekonečně trpí, nekonečně snášejí, a dokázal je za to milovat, viděl život, živoucí a nezničitelný, brahma v každé jejích vášni, v každém jejich činu.
Hodní lásky a obdivu byli tito lidé ve své slepé věrnosti, ve své slepé síle a houževnatosti. Nic jim nechybělo, nic neměl Siddhártha vědoucí a přemýšlející oproti nim navíc, až na jednu jedinou drobnost, jednu jedinou malinkou věcičku: uvědomnění, pochopení jednoty veškerého života.

poslala: M.

úterý 19. dubna 2011

#36 Stuart Murdoch: The Celestial Café

Stuart Murdoch: The Celestial Café

Přidala: Cabaret Voltaire
Omlouvám se za delší neaktivitu. Není však způsobena jen tím, že jsem zavalena prací k maturitě, ale i tím, že mi od vás již dloho nic nepřišlo. Tak neváhejte, popadněte nejbližší (vašemu srdci, samozřejmně) knihu a podělte se:)

s pozdravem

Cabaret Voltaire

čtvrtek 24. března 2011

#35 Jan Skácel: Smlouva

Jan Skácel: Smlouva

Nechci, aby mne obmýšlel kterýkoliv bůh.
Mám odedávna svého,
pro vlastní potřebu, i k svému narovnání.
A pro pokoru, které je mi třeba.

Někdy se přihodní, že lidská duše smrdí
jako namoklá psí srst.
Za to se nerouhám. Chci jenom, aby bolest
opravdu bolela a slza byla slza.

(ze sbírky Smuténka)
přidal: Cabaret Voltaire

pondělí 14. března 2011

#34 Jaroslav Rudiš: Nebe pod Berlínem

Jaroslav Rudiš: Nebe pod Berlínem

Otevírám dveře. Dovnitř se hrne opuchlý kluk se zakrváceným čelem a říká: "Kámo, pusť mě, potřebuju se vychcat. Všechno ti vodpouštím. Nemáš voheň? Ta kráva mě nechala. Dneska vodpoledne. A víš s kým šuká? S mým bráchou. Sám mi to řekl. Nechala tě někdy nějaká?"
"Jo."
"Co bys na mým místě udělal? No nezabil bys ho? Co tak blbě čumíš?"
Mlčím a připaluju si. Stoupám po kruhovém schodišti. Slyším, jak si ten dole ulevuje bušením hlavy do zdi, jak bulí a zvrací do záchodu stále jedno jméno.
Ti, co jsou u nás dole dlouho, tvrdí, že nás vidí jen tamti, co jsou na nejlepší na cestě k nám, lidi, o kterých se říká, že jsou na dně. Ale takhle to nejde říct, kdo je jednou na dně, je na dně a já vím, že existuje ještě něco pod dnem, svět, v němž jsme my. A že nahoře je další svět a nad ním ještě jeden, odkud k nám občas přijde někdo na návštěvu.

poslala: Dennie

neděle 6. března 2011

#33 Jan Čep: Zápisky Jiljího Klena

Jan Čep: Zápisky Jiljího Klena

Nevěřte v náhodu. Buďte si vědomi, že každý zaujímáte důležité místo, pro které jste byli schválně stvořeni, a že vás v něm nemůže nikdo nahradit. Každý váš skutek je spočten a vaše jména a vaše podoby jsou stvořené pro věčnost...

Nevěřte lehkým slovům, které k vám honí vítr ze všech koutů světa jako umaštěné papíry, pohozené od výletníků na vašich cestách. Nevěřte mnoha snadným a lehkým slovům, která se teď všude vyrábějí. Nechte je odvanout, zešpinavět, zplihnout, a čekejte, co zůstane po nich. Dávejte pozor na to, co nepomíjí, co je plodné pravdou a tajemstvím jako půda, ze které roste vaše obilí. Pamatujte si, že svět stojí jenom na jedné myšlence, na jedné skutečnosti, třebas zahalené a zatemněné tisícerým závojem. Vy tu skutečnost znáte, jen jste na ni teď trochu pozapomněli. Nezraďte ji pro lehké řeči těch, kteří jimi ohlušují sami sebe, a bezpochyby marně. Cesta, pravda a život jsou obsaženy jenom v jednom jméně, a to jméno je napsáno na počátku a na konci všech věcí.

poslala: Dreamy